Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     15
             Vakar:      466
            


twitterBlogo arī Tu!
Blogi


jv
Kas modinās aizmigušo pilsētu? (0)

 

Nesen kāda “JV” lasītāja, runājot par dzīvi, Jēkabpili raksturoja ar vārdiem - “aizmigusi pilsēta”, ar to domādama ekonomiskās norises. Viņa stāstīja, ka jau ilgstoši meklē darbu un Jēkabpilī nav nekādu, pēc viņas domām, sakarīgu piedāvājumu, vismaz sievietēm noteikti ne.
Ja vēl vīriešiem darbs atrodas kādā gaterī vai uzņēmumā, tad sieviešu vienīgā iespēja ir tikt kādā veikalā vai sliktākajā gadījumā šūšanas cehā, jo pašvaldības uzņēmumos un iestādēs vakanču nav un bez pazīšanās nevarot pat par apkopēju tikt. Savukārt veikalos vai šūšanas cehā labi, ja varot cerēt uz minimālo algu, atsevišķos šūšanas cehos pat to nemaksājot, jo pelņa ir pēc izstrādes un, kā zināms, “jauniņajām” darbiniecēm allaž tiek piņķerīgākās un lētākās operācijas. Turklāt ir zināma patiesība, ka Jēkabpilī ir vienas no zemākajām algām Latvijā, un pagaidām šajā ziņā nekas nemainās.
Sieviete ar skumjām piebilda, ka, ejot pa pilsētas ielām, pārsvarā sastop vai nu pensionārus, skolēnus, valsts un pašvaldības iestāžu darbiniekus vai “lūzerus” jeb neveiksminiekus, kuri sen jau atmetuši ar roku cīņai par dzīvi un meklē sev mierinājumu grādīgajā. Pilsētā ir maz cilvēku,  jo vairums devušies prom darba meklējumos gan uz Rīgu, gan ārvalstīm, un aizbraukšana turpinās, jo vai ik dienu pienāk ziņa, ka viens vai otrs paziņa, kas vēl turējās un cerēja, ka spēs te izdzīvot, padevies un  aizbraucis pelņā.
Iedzīvotāju aizbraukšana rada ekonomiskas  problēmas pilsētai, jo kas gan ir pilsēta bez iedzīvotājiem. Turklāt, ja ekonomiski aktīvie cilvēki, dažādu profesiju pārstāvji, kas nevēlas samierināties ar izdzīvošanu, dodas prom, tad vietējiem uzņēmējiem ir sarežgīti atrast labus speciālistus. Ja pilsētā nav cilvēku, kas pelna, nav arī pircēju saražotajām precēm un pakalpojumu izmantotāju. Līdz ar to nīkuļo gan tie, kas nav devušies peļņā un strādā pilsētā, gan vietējie uzņēmumi, kas nevar tā pa īstam atsperties. Turklāt, lai atvērtu jaunu uzņēmumu un iekarotu tirgu, ir nepieciešama laba komanda, un to nevar izveidot no cilvēkiem, kas vīlušies dzīvē un samierinājušies ar dažādiem pabalstiem. Protams, ka vienmēr ir pozitīvi izņēmumi.
Sarunā sievietei jautājām, kas, pēc viņas domām, var uzmodināt aizmigušo pilsētu. Viņa, brīdi padomājusi, teica, visticamāk, ka mēs paši, tikai kādam vai kādiem jāatrod tā zelta ideja vai vairākas idejas, kas pilsētā nestu ekonomisku uzplaukumu, kas to pamodinātu. Diemžēl vairumā gadījumu cilvēki vēlas, lai viss gatavs tiktu iedots rokās, un paši vairās uzņemties atbildību, uzsākt kaut ko jaunu, tā dodot iespēju sev un citiem. Iespējams, ka tie, kas pilsētas uzņēmējdarbības dzīvē var ienest jaunas vēsmas, kas ir gatavi uzņemties atbildību, strādā kaut kur Anglijas kāpostu laukos vai Vācijas olu rūpnīcās, jo šeit neatrada sev pielietojumu un par atgriešanos vairs nedomā?
Pagaidām nedz valdība, nedz pašvaldības nepiedāvā neko būtisku, nevienu, kaut cik pieņemamu programmu, lai rosinātu cilvēkus atgriezties Latvijā. Tieši pretēji – cilvēki joprojām dodas peļņā svešumā, un pagaidām šis process nav apturams. Ja nebūs cilvēku, nebūs ideju un darītāju un nebūs kam modināt pilsētas aizmigušo ekonomisko dzīvi.

 

 

“JV”

 

14.03.2014 15:48

Nosūtīt šo žurnālu draugam
Nosūtīt šo žurnālu draugam
Lietotāja anketa
Lietotāja anketa
 Meklēt blogos


kur


 Autoru saraksts

italy

sintija

Arvīds Celmiņš

VELOKARTS

testeris

Ilzite

Aleksandra

īpaši stulbs

LouisBonny

IvarsJakovels
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom