Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     15
             Vakar:      466
            


twitterBlogo arī Tu!
Blogi


jv
Esi noguris, dodies pensijā? Kādus labumus ceri sagaidīt? (0)

Mūsu pensionāri ne ar ko nelīdzinās ārvalstu senioriem, kuri šeit atbrauc ekskursijās un priecājas par Latvijas dabas skaistumu. Drīzāk tie ir dzīves nomocīti cilvēki, kuri vēlas tikai cienīgas vecumdienas, lai gan arī tas viņiem netiek atvēlēts. Par to jādomā, lasot jaunākās ziņas par pensiju indeksāciju, pensionēšanās vecumu un citām lietām. Šādas pārdomas veicināja arī tikšanās ar kādu pensionāri tepat, Jēkabpilī.
Padomju gados, kad pensionēšanās vecums bija 55 gadi, daudzi to izmantoja un bija priecīgi baudīt pelnīto atpūtu, jo kolhozos, padomju saimniecībās un citos uzņēmumos bija nodzīti ne pa jokam. Tagad ir liegta arī šī iespēja, jo pensijas vecums neizbēgami attālinās, lai sasniegtu 65 gadu robežu. Tāds vecums ārvalstu pensionāriem ir visai reāls, bet ne mūsu darbos un represijās nodzītajiem cilvēkiem.
Laikraksts “Diena” vēsta, ka pēc divdesmit gadiem Latvijas tautsaimniecības izaugsmi var apturēt liels trūcīgu pensionāru skaits. Šobrīd Latvijā sociālās iemaksas savai pensijai no minimālās algas veic 34% strādājošo. Tā kā pensijas apmērs ir tikai 40% no vidējās darba algas darba mūža laikā, tad pēc desmit vai divdesmit gadiem, kad šie cilvēki pensionēsies, Latvijā būs liela nabadzīgu cilvēku grupa.
Nopietnām briesmām ir pakļauta Latvijas ekonomikas izaugsme, jo lielai sabiedrības daļai būs niecīgi ienākumi, tas radīs iekšējā patēriņa samazināšanos, investīciju kritumu, lēta importa pieaugumu un neizbēgami novedīs pie iekšzemes kopprodukta (IKP) sarukuma, raksta „Diena”.
Sociālo iemaksu veicēji no minimālās algas ir ne tikai minimālās algas saņēmēji, bet arī pašnodarbinātie, mikronodokļa maksātāji, radošo profesiju pārstāvji, kā arī aplokšņu algu saņēmēji. Latvijas Universitātes ekonomikas profesore Baiba Šavriņa valsts nākotni šajā jautājumā raksturo kā šausminošu. Tāpat viņa norāda, ka tas ietekmēs arī valsts un pašvaldību budžetus, jo nabadzīgajiem pensionāriem būs nepieciešams valsts atbalsts dažādās dzīves jomās.
Tikmēr ekonomists un pensiju eksperts Edgars Voļskis skaidro, ka tik liels skaits iedzīvotāju, kuri veic iemaksas no minimālās algas, ir nopietns drauds sociālā budžeta ilgtspējai.  Viņš uzskata, ka Latvija var nonākt situācijā, ka būs grūtības nodrošināt pensiju izmaksas.
Swedbank ekonomists Mārtiņš Kazāks atzīst, ka viens no risinājumiem varētu būt aplokšņu algu izskaušana, kā arī nodokļu sloga pārskatīšana.
Demogrāfi ir atzinuši, ka pensionāru Latvijā šobrīd ir ievērojami vairāk nekā bērnu. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju skaits nākamajā tautas skaitīšanā būs vēl mazāks. Turklāt šo faktu var uzskatīt teju par oficiālu atbildi tam, kāpēc vienā no Latvijas pašvaldībām tās politiskā vadība ir gatava «uzsaukt» bezmaksas sabiedrisko transportu pensionāriem, bet, kad sākas runa par brīvpusdienām bērniem skolās, steidz paziņot, ka vajag taču taupīt naudu.
Bet pensionāri nav vainojami pie tā, ka ir strādājuši padomju iekārtā, ka ir nodzīvojuši savu dzīvi un jūtas noguruši, ka nesaņem tādu pensiju, kā būtu pelnījuši. Latvijas pensionāri lielākoties nespētu strādāt līdz 65 vai pat 70 gadu vecumam, jo viņu slodze ir daudz lielāka nekā tiem cilvēkiem, kuri dzīvo daudzmaz labklājības apstākļos kaut kur ārzemēs.
Šī ir arī atbilde mūsu valdības pēdējā laiakā izskanējušajiem, tiesa, ne visai nopietnajiem aicinājumiem parūpēties par mūsu pensionāriem, samazināt cilvēkiem pensionēšanās vecumu. Tas nozīmē arī to, ka spēkā paliek ciniskais atzinums: jo lielāks pensionēšanās vecums, jo mazāk būs cilvēku, kas pretendēs uz vecuma pensiju.
Vairāk nekā ciniski, bet tā nu tas ir.
02.12.2014 12:20

Nosūtīt šo žurnālu draugam
Nosūtīt šo žurnālu draugam
Lietotāja anketa
Lietotāja anketa
 Meklēt blogos


kur


 Autoru saraksts

mareks_ziznevskis

īpaši stulbs

djale25

ZUZA

DaBraKa

Aivars

testeris

igrigule

Liāna

Aleksandra
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom