Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     15
             Vakar:      466
            


twitterBlogo arī Tu!
Blogi


Mara
“Lauki slēgti. Visi aizbēguši.” (0)

Jau pusotru gadu desmitu turpinās runas par administratīvi teritoriālo reformu un tieši tikpat ilgu laiku cilvēkiem Latvijā ministri stāsta vienu un to pašu – vajag tāpēc, ka vajag. Tagad var uzskatīt, ka esam tuvāk reformas īstenošanai nekā jebkad, tomēr līdz šim brīdim neviens tā arī nav pateicis, kāds labums no šīs reformas būs lauku iedzīvotājiem.

 

 

 

Ministri, kuri Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā jau mainījušies neskaitāmas reizes, ir stāstījuši par to, cik daudz naudas varēs apgūt no Eiropas fondiem, cik ērti būs cilvēkiem kārtot darīšanas, iegūt izglītību, aizbraukt uz novada centru. Diemžēl realitāte apliecina pretējo.

 

 

 

Pa izjukušiem ceļiem nekur tālu neaizbrauksi, ja nu vienīgi līdz savam kāpostu lauciņam vai mežmalai zaķskābenes palasīt. Un nebūs tā, kā savā laikā izsapņoja eksministrs Aigars Štokenbergs, ka ceļš būs tad, ja tā malā atradīsies vismaz 24 mājas nevis četras. Jādomā, ka ceļmalās drīz vien nebūs vispār vairs nevienas mājas. Tomēr ministri stūrgalvīgi nedzird, ko viņiem saka priekšā laucinieki.

 

 

 

Tāpat, jādomā, būs ar kārtējo izglītības sistēmas reformu: šī reorganizācija paredz, ka jaunveidojamajos novados lauku teritorijās atmaksāsies tikai tās skolas, kurās nebūs mazāk par 100 audzēkņiem. Bet kas notiks ar tām, kurās bērnu ir mazāk? Šķiet, atbilde nav tālu jāmeklē. Latvijā ir pavisam 180 šādu pamatskolu, bet Jēkabpils rajonā – 16 jeb puse no visām vispārējās izglītības iestādēm. Variešu pagasta padome jau tagad sākusi prātot, ko iesākt ar savā teritorijā esošajām divām – Variešu sākumskolu un Liepenes pamatskolu. Likvidēt kādu skolu ir sāpīgs lēmums jebkurai pašvaldībai, kas nonākusi dilemmas priekšā – izvēlēties tikai vienu no divām iespējām, bet tas ir kā teicienā par pirkstiem – kod, kurā gribi, visi sāp!

 

 

 

Jau no padomju laikiem uzkrātā pieredze mums liecina: visur, kur slēdz skolu vai likvidē kādu mazo centru, sākas panīkums, varbūt ir daži izņēmumi, tomēr tie ir tikai izņēmumi. Vai lielajam novadam, kurā būs, piemēram, pieci seši pagasti vai vēl vairāk, interesēs kādas attāla pagasta skoliņas saglabāšana? Un vai tie 200 000 latu, kurus katrai apvienoties gatavai pašvaldībai tik lielīgi piesola valdība, atrisinās situāciju izglītībā un lauku attīstībā vispār? Diezin vai.

 

 

 

Manuprāt, ir neētiski un ciniski runāt par lauku attīstību, tajā pašā laikā ar direktīvām metodēm panākt, ka daļa izglītības iestāžu tiek aizlaistas postā, tādējādi cilvēkus nevis piesaistot laukiem, bet gan atbaidot no tiem. Visu optimizējot (lasi: likvidējot), drīz Latvijas laukiem varēsim aizkarināt priekšā plāksni ar uzrakstu: “Lauki slēgti. Visi aizbraukuši.”

 

 

 

 

 

 

 

 
03.11.2008 17:27

Nosūtīt šo žurnālu draugam
Nosūtīt šo žurnālu draugam
Lietotāja anketa
Lietotāja anketa
 Meklēt blogos


kur


 Autoru saraksts

jv

zurcina

Hortenzija Baltā

gchen647

i4

LabieDarbi.lv

djale25

Mara

sintija

DaBraKa
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom