Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     317
             Vakar:      455
            


twitterLouisBonny - Louis Bonnydjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na uliceitaly - Kā tu sapņo savu nākotni?
Blogo arī Tu!
Viedoklis: “Video operetes “Sikspārnis” izrādes laikā varēja provocēt nepatīkamas asociācijas” (1)

Pēc tam, kad sabiedrībā raisījās diskusijas par to, kāpēc Sanktpēterburgas operas teātra Johana Štrausa operetes „Sikspārnis” izrādes laikā tika rādīta videoprojekcija ar Pirmā pasaules kara ainām, „JV”saņēma dažādas lasītāju atsauksmes, kā arī menedžera Spartaka Leimaņa un Jēkabpils mēra Leonīda Salceviča viedokli par to, vai tas varēja raisīt negatīvas emocijas.

Vairāki skatītāji to uztvēra kā netiešu draudu Latvijai.  Šie viedokļi jau publicēti „JV” 31.jūlija numurā. Tagad esam saņēmuši arī Jēkabpils Kultūras pārvaldes viedokli, ko piedāvājam lasītājiem.

„J. Štrausa „Sikspārnis” ir pasaulē viena no spēlētākajam operetēm, kuras sižeta pamatā ir jautrs, humora pilns un asprātīgs stāsts ar brīnišķīgu Štrausa mūziku. Stāsts par cilvēciskām attiecībām.  Tiesa, pats stāsts balstīts patiesos notikumos, kas Johanu Štrausu sajūsminājuši tik ļoti, ka operetes mūzika tapusi rekordīsā laikā – vien 6 nedēļās, notiek 1. Pasaules kara priekšvakarā – zināmā mērā notiek dzīres mēra laikā.

Ja režisors Jurijs Aleksandrovs vēlējās pastiprināt šo kontrastu un vēstījumu, un tādas tiesības ir jebkuram radošas profesijas cilvēkam, tad iespējams - šajā gadījumā būtu jāizvēlas citi mākslinieciskie izteiksmes līdzekļi. Metaforas un simboli ir ļoti spēcīgi un nepastarpināti iedarbojas uz emocijām un domāšanu. Režisora koncepcijai ar videoprojekciju izrādes laikā ir potenciāls provocēt nepatīkamas asociācijas.

Operas izrādes tiek rūpīgi atlasītas – darba grupa tās noskatās vai nu videoformātā, vai teātrī, lai redzētu gan māksliniecisko izpildījumu, prognozētu, kā tas patiks mūsu skatītājam, gan vērtētu tehniskās iespējas piemērot to brīvdabai.

2014. gada nogalē mēs noskatījāmies opereti „Sikspārnis” Sankpēterburgas Operas teātrī, bet izrādē šīs projekcijas nebija! Par šo jaunievedumu izrādē – nelielo videoprojekciju ar balles un 1.Pasaules kara ainu attēlojumiem - mēs netikām informēti.

Esmu par dialogu mākslā, radošu pieeju, interpretāciju un vēstījumu, cienot un respektējot cilvēku reliģiskās, patriotiskās, cilvēciskās vērtības un jūtas. Tādēļ atvainojos tiem skatītājiem, kuriem šīs videoprojekcijas dēļ bija jāpiedzīvo nepatīkamas emocijas.

Operetes “Sikspārnis” iestudējums bija krāšņs, asprātīgs un mākslinieciski augstvērtīgs. To apliecina skatītāju atsauksmes un profesionāļu recenzijas.

Lai arī pastāv sadarbības līgums Jēkabpils pilsētas pašvaldību un Sankpēterburgas Operu uz 5 gadiem, ir ļoti augsts mākslinieciskais līmenis - to apliecinājušas iepriekšējo gadu izrādes, kuras atzinīgi novērtējuši gan skatītāji, gan mūzikas, teātra un kultūras profesionāļi, un J. Aleksandrovs ir augstas raudzes režisors, kurš iestudējis vērienīgas operas izrādes arī citur Eiropā un pasaulē, tomēr šis precedents liek izvērtēt tālāko sadarbību.

Citējot režisora J. Aleksandrova ievadvārdus izrādes „Sikspārnis” bukletā: „Šodienas pasaule ir ļoti sarežģīta, un mēs saprotam, ka kultūras un mākslas valoda ir vienīgā, kas vieno cilvēkus. Es ļoti vēlos, lai izrāde, ko mēs atvedām uz Jēkabpili, patiktu, lai jūs pasmaidītu un mēs atcerētos, ka pastāv labestības, laimes un cerību saliņa”, vēlos piebilst, ka notiekošie procesi patiešām nav viennozīmīgi, pasaule ir trausla un mēs visi esam atbildīgi un ieinteresēti, lai mākslas misijas vēstījums būtu vērsts uz izpratni, toleranci un humānām vērtībām.

Jēkabpils Kultūras pārvalde,
direktore Inta Ūbele 03.08.2015Komentārs

Anonīms
(07.08.2015 07:50)

Supergarš priekšvakars. Operetes pirmizrāde 1874. gada 5. aprīlī, tās komponists J. Štrauss miris 1899. gada 3. jūnijā. 1. Pasaules karš sākās 1914. gadā. J. Aleksandrovs ir augstas raudzes režisors, bet Kultūras pārvaldes direktore Inta Ūbele- augstas raudzes propogandiste un mākslas vēstures pārzinātāja.
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom