Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     228
             Vakar:      542
            


twitterBlogo arī Tu!
Vēsture: ARŽENIEKU DZIMTA - viena no vecākajām Dzintarzemes dzimtām (0)

Turpinām iepazīstināt ar Dzintarzemi un tās ļaudīm. Šoreiz stāsts par vienu no vecākajām Dzintarzemes dzimtām – arženiekiem. Tāpat kā iepriekšējos, arī šos stāstus vākusi un apkopojusi Jēkabpils pilsētas bibliotēka.

Raksts par Arženieku dzimtu tapis, pierakstot Sofijas Miņkovas (dzim. Arženiece) atmiņas, kurai viņai stāstījuši vecāki - Nikolajs un Natālija Arženieki. Pirmoreiz stāsts par Arženieku dzimtu izskanēja Jēkabpils pilsētas bibliotēkas rīkotajā “Dzintarzemes ļaužu saietā” 2014. gada jūlijā.

ARŽENIEKU DZIMTA

Arženieki pieder pie senas Jēkabpils iedzīvotāju dzimtas. Domājams, pirmie dzimtas pārstāvji apmetās Jēkabpilī 19. gs. sākumā vai pat 18. gs. beigās un uzcēla māju Daugavas krastā netālu no Baltās krāces. Dzimtas vīrieši bija plostnieki un Daugavas pārcēlāji un vairākās paaudzēs apguva amata māku no saviem tēviem. Dzimtai vienmēr piederējušas vairākas laivas platdibenes, kurās vienlaikus varēja pārvest 12 cilvēkus. Vīrieši teicami pārzinājuši Daugavu, tās straumes, krāces un atvarus. Bērnus stingri sargāja no upes, draiskoties ūdenī un peldēties neļāva, jo upi uzskatīja par barotāju, darba devēju, un pret to vajadzēja izturēties ar cieņu.

Arženieku māja tika celta guļbūves veidā uz dolomīta klints pamatiem, tādēļ tā ilgi saglabāja savu sākotnējo izskatu, nenosēdās un neiegrima zemē. Vēlāk māju apmeta un apšuva ar dēļiem. Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā mājai piešķīra adresi un tā atradās Dārza ielā 7. Pa mājas logu pavērās skats uz Daugavu, tās salām un Krustpili. Pie mājas atradās sakņu dārzs un augļu koki. Akas sētā nebija, jo ūdeni gan dzeršanai, gan mazgāšanai un dārza laistīšanai nesa no Daugavas.

TURPINĀJUMS LAIKRAKSTA "JAUNAIS VĒSTNESIS" 4.AUGUSTA NUMURĀ 05.08.2015Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom