Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     444
             Vakar:      466
            


twitterLouisBonny - Louis Bonnydjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na uliceitaly - Kā tu sapņo savu nākotni?
Blogo arī Tu!
Numura intervija: Filma par Arturu Stradiņu – smaga apsūdzība komunistiskajam režīmam (0)

Otrdien Viesītes kultūras pilī notika dokumentālās filmas pirmizrāde par Rites un Saukas novadnieku, Stradiņu dzimtas pārstāvi, bijušo izsūtīto Arturu Stradiņu. Filmas autors ir režisors no Krievijas Grigorijs Amnuels un, kaut arī šo dokumentālo filmu līdz šim redzējis krietni mazs skatītāju skaits, jau tagad var sacīt, ka tā ir apsūdzība ne tikai atsevišķām amatpersonām, bet komunistiskajam režīmam kopumā.

Tāda līdz šim fiksēta Dzintras Gekas intervēto sibīriešu stāstos un Aleksandra Solžeņicina grāmatā „Gulaga arhipelāgs”, taču plašāka publika ne Krievijā, ne Latvijā šādus stāstus līdz šim nav redzējusi.

Artura Stradiņa stāsts ir jo satriecošāks tāpēc, ka rakstīts kā dienasgrāmata, bezkaislīgi dokumentējot faktus, līdz ar to kļuvis par nenovērtējamu materiālu ne tikai Viesītes novada, bet arī Latvijas vēsturē. Tieši šo, brīnumainā kārtā saglabājušos dokumentālo liecību dēļ Grigorijs Amnuels izvēlējās to par pamatu savai apsūdzībai visam komunistiskajam laikmetam un arī milzīgajām, cilvēkos iedvestajām BAILĒM.

Nelielā grāmatiņa „Ērkšķainās gaitas” iznākusi 2001. gadā ar Latgales Kultūras centra, Rites pagasta padomes, Jēkabpils pilsētas domes un citu institūciju atbalstu, bet dokumentālā filma  nebūtu tapusi, ja to neatbalstītu Benilda Ezeriņa, ja režisoram materiālus, tajā skaitā nopratināšanas protokolus, nebūtu devis vietējais novadpētnieks Gunārs Spīdainis, un ja filmēšanā nebūtu piedalījušies vēl vairāk nekā desmit cilvēku.

Tā ir tapusi šī skarbā apsūdzība un, skatoties šo filmu, nereti pa muguru pārskrēja drebuļi, šķita, ka pati vēsture ir uz apsūdzēto sola.

Kāpēc tieši tagad ir svarīgi runāt par šīm pagātnes tēmām, kāpēc to dara cittautietis? Par to saruna ar Grigoriju Amnuelu.

TURPINĀJUMS LAIKRAKSTA "JAUNAIS VĒSTNESIS" 30.OKTOBRA NUMURĀ 31.10.2015Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom