Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     380
             Vakar:      394
            


twitterpatricia123 - Atkarīgie pakalpojumipatricia123 - patriciadjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na ulice
Blogo arī Tu!
Veselība: RSU VIDEO “Vēzis tuvplānā”: (0)

RSU VIDEO “Vēzis tuvplānā”: Vai pareizs uzturs pasargā no vēža un palīdz izveseļoties? Rīgas Stradiņa universitātes eksperta viedoklis

Laikā, kad onkoloģisko slimnieku skaits arvien pieaug, RSU video ciklā “Vēzis tuvplānā” pievēršas uztura jautājumam. Ir zināms, ka uzturs var mazināt iespēju saslimt ar vēzi līdz pat 30%, bet kāda ir uztura nozīme ārstēšanās laikā un pēc tās? Rīgas Stradiņa universitātes docente un dietoloģe Laila Meija uzsver, ka uzturs onkoloģiskajiem slimniekiem var gan palīdzēt, gan kaitēt, taču galvenais esot neļauties stereotipiem par nepārbaudītu diētu un uztura bagātinātāju brīnumaino ietekmi un nevajag ļaut vēža slimniekam dzīves pēdējā posmā mirt no bada.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Sporta un uztura katedras docentes un dietoloģes Lailas Meijas viedoklis (video garums: 2,48 min.) pieejams šeit: http://bit.ly/RSU_uzturs_pret_vezi

Kad onkoloģiskajam slimniekam ir noteikta diagnoze un sākas ārstēšana, ir ļoti svarīgi, lai pacients ir pēc iespējas labākā fiziskā stāvoklī un lai viņam nebūtu malnutrīcijas. “Malnutrīcija ir svara zudums kopā ar organisma strukturālām izmaiņām, kas ir muskuļu masas zudums un citas problēmas. Ja ir malnutrīcija un pēc tam seko operācija, tad būs daudz vairāk komplikāciju pēc operācijas un būs ilgāka atveseļošanās, savukārt staru terapijai un ķīmijterapijai būs daudz vairāk blakus efektu un mazāka iedarbība,” skaidro RSU docente, piebilstot, ka tieši tāpēc ļoti vēlama ir individuālā konsultācija pie uztura speciālista, kā arī medicīniskais papilduzturs zondē vai vēnā.

Onkoloģiskajiem slimniekiem ir svarīgi sekot līdzi ēdienkartei un neaizrauties ar zinātniski nepamatotām diētām un uztura bagātinātājiem, kuru efekts nav pierādīts. “Ļoti bieži slimnieki ar onkoloģiskajām slimībām ir izmisuši un meklē brīnumu, pievēršoties daudzām, es teiktu, dīvainām un zinātniski nepamatotām diētām. Rezultātā cilvēks sev kaitē, jo vēl vairāk veicina organisma bojāeju. Kad uzturs ir pārāk nabadzīgs, netiek saņemtas uzturvielas un olbaltumvielas, organisms sāk izmantot pats sevi,” brīdina dietoloģe.

“Pat dzīves pēdējā posmā uzturs būs tas, kas palīdzēs realizēt pēdējās vēlmes un nomirt ar cieņu, nevis no bada,” skarbo patiesību atklāj Laila Meija.

Ja onkoloģiskā slimība ir izārstēta, būtu jāievēro tādi paši uztura principi kā tad, kad gribat samazināt risku saslimt ar vēzi. “Proti, uzturā jālieto daudz dārzeņu, augļu, pākšaugu, augu valsts olbaltumvielas, mazāk jālieto sarkanā gaļa. Nevajadzētu ēst gaļas izstrādājumus – desas, cīsiņus, kūpinājumus un žāvējumus. Nelietojiet savā uzturā produktus ar pelējumu!”

“Protams, pareizs uzturs mums nedod garantiju, ka vēzis neattīstīsies, bet uzturs ir ietekmējamais faktors, ko mēs paši varam mainīt, un ir zināms, ka tas mazina risku saslimt ar vēzi līdz pat 30 %, kas ir ļoti daudz,” uzsver dietoloģe.

Vēl daudzi citi praktiski ieteikumi par uzturu saistībā ar vēzi ir aprakstīti bukletā “Saki vēzim – nē!”, kas ir pieejams interneta vidē.

 

Par RSU video ciklu “Vēzis tuvplānā”

Lai paplašinātu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par to, kā samazināt risku saslimt ar onkoloģiskajām slimībām, cik svarīga ir šo slimību agrīna diagnostika, kas nodrošina efektīvu ārstēšanos un labāku dzīves kvalitāti, 2017. gada februāra sākumā Rīgas Stradiņa universitāte sāka ekspertu video komentāru ciklu “Vēzis tuvplānā”, ne tikai stāstot par jaunāko onkoloģisko slimību pētniecībā, diagnostikā un ārstēšana, bet arī atgādinot faktus, kas daudziem jau ir zināmi, taču ikdienā netiek ņemti vērā.

Par SIA "MedVision"

SIA "MedVision" ir Latvijā vienīgais diagnostikas centrs, kas specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju. PET/CT metode ir viena no modernākajām un precīzākajām onkoloģisko saslimšanu diagnostikas metodēm pasaulē - onkoloģijā tai nav konkurentu, kas varētu ar līdzvērtīgu precizitāti noteikt audzēja stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti un citus vēža ārstēšanā būtiskus faktorus. “MedVision” ir SIA “Nukleārās medicīnas centrs” meitasuzņēmums, kas dibināts 2016. gadā.

 

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 8278 studenti, to skaitā, 1918 ārvalstu studenti no 53 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Instagram, Draugiem.lv un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – http://skalak.rsu.lv/.

 

Ieva Nora Gediņa,
RSU Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

  07.03.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom