Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     395
             Vakar:      480
            


twitterBlogo arī Tu!
Kultūra: REFORMĒTĀ PANTOMĪMA jeb VISS IR TĀ, KĀ IZSKATĀS (0)

Otrdien, 4. aprīlī Jēkabpilī ar izrādi bērniem uzstāsies pantomīmas mākslinieks no Barselonas Karloss Martiness

Jau šajā nedēļas nogalē viesturneju Latvijā uzsāk pasaulslavenais spāņu mīms Karloss Martiness (Carlos Martíness). Jēkabpilī mākslinieks uzstāsies 4. aprīlī pl. 18.00 Jēkabpils Tautas namā ar izrādi bērniem un ģimenēm Maģiskā klusuma pasaule.

Laikā, kad kultūras piedāvājums ir ārkārtīgi plašs ar dažādiem mēģinājumiem tulkot klasiskas vērtības modernās variācijās, interesanta parādība ir pantomīmas – ļoti sena un klasiska mākslas veida – renesanse mūsdienu kultūrā. Viens no pantomīmas dārgakmeņiem ir spāņu aktieris un režisors Karloss Martiness (Carlos Martínez).

Pantomīmas izrādes ir gan emocionāls, gan estētisks mākslas piedzīvojums, parādot, kā cilvēka jūtu un prāta pasaule var atklāties pilnībā bez vārdiem – izmantojot tikai ķermeņa, žestu un mīmikas valodu.

Tā ir vienreizēja iespēja satikties ar ar aktieri, kurš izmaina skatītāju priekšstatu par pantomīmu, parādot, ka tas ir dzīvs, laikmetīgs un aizraujošs mākslas veids, kas sniedz daudz prieka un smieklu. Mīma valoda ir ļoti personiska, tai nav nepieciešams tulkojums vai skaidrojums.  Mākslinieks ieved skatītāju maģiskajā klusuma pasaulē, vēstot stāstus bez vārdiem. Tā ir vienreizēja pieredze piedzīvot teātri vistīrākajā tā formā, kur darbojas tikai aktieris un skatītājs – vienīgās divas komponentes, bez kurām teātris nav iedomājams. Karloss uz skatuves ir viens – bez valodas, citiem aktieriem, rekvizītiem vai scenogrāfijas. Nepasakot ne vārda, klusuma valodā Karloss spēj uzrunāt jebkuru cilvēku – no mazuļa līdz sirmgalvim. Pantomīma savij vienā izrādē gan filozofisku jautājumu risināšanu un cilvēka psiholoģiskās emociju pasaules attēlojumu, gan ironiju un komiskas situācijas.

Gadā, kad pasaule atzīmē Reformācijas 500. gadskārtu, aktieris svin 35 gadus kopš savas ķermeņa valodas “reformācijas”, šajā laikā pierādot, ka pantomīma ir dzīvs un laikmetīgs mākslas un sarunas veids. Karloss Martiness: “Manas profesionālās karjeras sākumā daudzi bija skeptiski, sakot, ka pantomīma ir vecmodīga, tai nav nākotnes. Tas mani mudināja reformēt tradicionālo izpratni par pantomīmu, izkopt tehniku un attīstīt stāstus.”

Karloss Martiness ar izrādēm uzstāsies arī Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Mārupē un Morē. Jēkabpils skatītājiem mākslinieks piedāvās programmu Maģiskā klusuma pasaule.

Izrādē Maģiskā klusuma pasaule mākslinieks atver durvis uz klusuma pasauli, kur neiespējamais kļūst par īstenību. Iztēle pārvērš visu: slota var slaucīt vai kļūt par svaru stieni, pārvērsties zobenā vai ceļa spieķī. Spogulis atspoguļo virkni neprognozējamu masku. Tauriņš pārvar skatuves robežas un satiekas ar dažiem īpašiem draugiem skatītāju zālē. Kāpnes, ziedi, akmeņi, kas maina formu un izmēru, kabatas pulkstenis un konfekšu kaste ar visdažādākajām garšām.

Izrāde iepazīstina mazus un lielus skatītājus ar pantomīmas pasauli – vietu, kur vārdus aizstāj kustība, žesti, mīmika un vizuālā izteiksme. Klusums ir māksla. Māksla, kuru ikviens skatītājs var pārnest mājās un mēģināt pats.

Biļetes uz izrādi iespējams iegādāties Jēkabpils Tautas nama un Biļešu paradīzes kasēs.

Viesizrādi atbalsta Jēkabpils pilsētas pašvaldība un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Vairāk informācijas:
http://www.karlossmartiness.lv
https://www.youtube.com/user/carlosmartinezactor
http://www.carlosmartinez.es/#
https://www.facebook.com/mimeactorcarlosmartinez/

 

Katrīna Vastlāve
Biedrība Kultūras LOGS
 01.04.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom