Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     260
             Vakar:      512
            


twitterpatricia123 - Atkarīgie pakalpojumipatricia123 - patriciadjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na ulice
Blogo arī Tu!
Valstī: Šonakt Lilastes ezera kanālā vandāļi izpostījuši zvejas rīkus, kas tika izlikti zinātniskās zvejas nolūkos zušu pētniecībai (0)

Naktī no 14. uz 15. maiju, tika neglābjami bojāts uzņēmuma “Zītars” zvejas rīks, kas tika izvietots Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR Zivju resursu pētniecības departamentamonitoringa programmas ietvaros.

Nodarīti ir ne tikai finansiālie zaudējumi 300 - 400 EUR apmērā, tādējādi tiek paralizēts pētnieciskais un zivju uzskaites darbs, un tiek darīts pāri Latvijas gada dzīvniekam zutim. Par notikumu informēta Saulkrastu policija un Zivju inspekcija.

Zinātniskā institūta BIOR vadošais pētnieks Jānis Birzaks/Dr.hab.biol./, neizslēdz varbūtību, ka šo vandālisma aktu veikuši atpūtnieki vai makšķernieki. Par to liecina Medzābaku kempingā nereģistrēta peldlīdzekļa novērošana kanālā 14. maijā. Sveša īpašuma bojāšana tika veikta privātīpašuma teritorijā, līdz tam īpašniekam tikuši izteikti draudi par it kā nelikumīgu zvejošanu.

Par zuša zinātnisko zveju ES programmas ietvaros

Kā stāsta Jānis Birzaks, Lilastes ezera kanālā pēc līguma ar zinātnisko institūtu BIOR zvejas uzņēmums Zītars plus veic uz jūru migrējošo zušu zveju. Zuši tiek uzglabāti dzīvi, BIOR eksperti reizi divās nedēļās tos iezīmē un ielaiž kanālā lejpus murda. Visas pārējās noķertās zivis zvejnieki atlaiž. Saskaņā ar Valsts vides dienesta prasību, zvejniekiem, nosūtot īsziņu, jāinformē inspektors, kad paredzēta zvejas rīka pārlūkošana.

Makšķernieku intereses netiek skartas

Zinātniskā institūta BIOR vadošais pētnieks Jānis Birzaks skaidro, ka BIOR organizētā zveja kanālā nekādā mērā neskar makšķernieku intereses, izņemot ierobežojumu makšķerēt tuvāk par 50 m no apzīmēta zvejas rīka. Viņš aicina sabiedrību un, jo īpaši, makšķerniekus būt saprotošiem un neveicināt tamlīdzīgas darbības. Zuša monitoringa dati ik gadu jāsniedz Starptautiskās jūras pētīšanas padomei ICES. Ja šo datu nav, var tikt pieprasīta jebkādas zuša rūpnieciskās vai atpūtas zvejas pārtraukšana Latvijā, kas noteikti nav zivju resursus izmantojošo sabiedrības grupu makšķernieku un zvejnieku interesēs.

Tiek nodarīts pāri Latvijas 2017.gada dzīvniekam -zutim

Tai pašā laikā Jānis Birzaks atzīst, ka makšķernieku „pļāpu” lapas pieļauj nepārbaudītas informācijasievietošanu sociālajos tīklos par zveju, kas tiek veikta pētījumu un zivju audzēšanas nodrošināšanai, to starpā, izskan aicinājumi bojāt it kā nelikumīgos zvejas rīkus. Šajā gadījumā tika nodarīts pāri Latvijas Dabas muzeja pasludinātajam 2017.gada dzīvniekam – zutim, kas ir viena no neparastākajām un retajām zivju sugām pasaulē, un ir ierakstīta Starptautiskās dabas resursu aizsardzības Sarkanajā grāmatā.

Saskaņā ar Eiropas Padomes regulu (EK) nr.1100/2007, kas sarunvalodā tiek saukta par zuša regulu, Eiropas Savienības dalībvalstīs ik gadus ir paredzēts pasākumu plāns zuša krājumu atjaunošanai.

Zinātniskais institūts BIOR organizē stikla zušu ielaišanu un veic efektivitātes monitoringu. Zušu ielaišana tiek apmaksāta no Eiropas zivsaimniecības fonda finansējuma, tādējādineuzliekot Latvijai nekādu papildus slogu.

Zuši tika ielaisti 2011.–2014. gadā, pašreiz programma tiek turpināta 2016.–2017. gadā. Viens no priekšnoteikumiem, lai zuša krājumu atjaunošana, veicot stikla zušu ielaišanu, būtu ilglaicīga, ir datu vākšana par pasākuma efektivitāti, ko nodrošina BIOR Zivju resursu departamenta pētnieki.

 

Irēna Bērziņa
BIOR sabiedrisko attiecību vadītāja 15.05.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom