Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     1
             Vakar:      455
            


twitterLouisBonny - Louis Bonnydjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na uliceitaly - Kā tu sapņo savu nākotni?
Blogo arī Tu!
Viedoklis: Eksperti: Ēku izolācijas materiālu ugunsdrošības noteikšanas metodes ir novecojušas (0)

Nesenais ugunsgrēks Londonas daudzdzīvokļu ēkā ir aktualizējis debates par ugunsdrošību ēku fasādēs un ugunsdrošiem izolācijas materiāliem.

Tie, kas ir pazīstami ar būvmateriālu ugunsdrošības testēšanu, nav tik pārsteigti par notikušo, jo speciālistu vidū jau iepriekš ir atzītas problēmas būvniecības materiālu testēšanas metodē,un šis jautājums jau pirms vairākiem gadiem iesniegts arī izskatīšanai Eiropas Komisijā. Jaunajiem celtniecības produktiem, kas sastāv no vairākiem materiālu slāņiem, nav piemērojama ugunsdrošības klasifikācija, izmantojot pašreizējās ugunsizturības pārbaudes metodes. Jaunā Eiropas ugunsdrošības testēšanas metode fasādēm, kas tiek izstrādāta, balstās uz to pašu Lielbritānijas ugunsdrošības testu, saskaņā ar kuru šie jaunie izstrādājumi ir apstiprināti izmantošanai arī ēkās.Tas raisa jautājumu, vai nākotnē būs iespējams panākt pietiekami uzticamus rezultātus drošai būvniecībai.

Daudzkārt daudzslāņainu būvmateriālu, piemēram, Londonas torņu blokā izmantotā alumīnija kompozītmateriālu paneļa, kā arī alumīnija pārklājuma poliuretāna (PIR) izolācijas, ugunsizturības klasifikācija galvenokārt tiek balstīta tikai uz materiāla ārējā slāņa aizdegšanās un uguns izturības īpašībām. Šāds materiāls tiek testēts noteiktas uguns iedarbībā, taču šī testējamā uguns jauda ir tikai daļa no siltuma, kas izstarojas ugunsgrēka laikā un izplūst caur logu, kur tas saskaras ar fasādes materiāliem. Daudzslāņu fasādes materiāli ar labi degošu vidus materiālu, kurus pārbauda, ​​izmantojot pārāk mazu uguns iedarbību, var sasniegt valstu regulās zemāko pieļaujamo ugunsgrēka klasi (B-s1, d0). Tādējādi produkts, kas testos ir sasniedzis pieļaujamu klasifikāciju, tiek izmantots kā ugunsdrošs risinājums fasādes konstrukcijās, tomēr nelaimes gadījumā tieši nenotestētais materiāla vidus slānis radīs riskus. Praksē tikai izstrādājumos ar augstākajām ugunsgrēka klasēm (A1 un A2-s1, d0) visas sastāvdaļas un materiāla slāņus testē atsevišķi.

Eiropas Komisija patlaban izstrādā saskaņotu ugunsdrošības fasādes materiālu testēšanas metodi, kas balstās uz to pašu Lielbritānijas testēšanas metodi BS 8414-2: 2005,tomēr jomas eksperti atzīst, ka mūsdienu daudzslāņu izolācijas materiāli būtu jātestē un jāpārbauda tomēr pēc citām metodēm. Arī Eiropas siltumizolācijas ražotāja „Paroc” attīstības vadītāja Suzana Tykkä-Vedder ir norādījusi, ka diemžēl vecās uguns pārbaudes metodes nav izturējušas mūsdienu fasādes izstrādājumu attīstību, un šiem izstrādes noteikumiem nav citu iespēju, kā atsaukties uz ugunsgrēka klasēm saskaņā ar CE marķējumu, kas norāda uz preces atbilstību Eiropas Savienības prasībām. Tomēr jācer, ka drīzumā tiks ieviestas testēšanas metodes, kas ņems vērā to, ka fasādes izolācijā iekšējā materiāla īpašības mēdz būt daudz svarīgākas par virsmas materiāla īpašībām.

Kamēr jaunās testēšanas metodes vēl tiek tikai izstrādātas, katram pašam – projektētājam vai būvinženierim – nākas rūpīgi izvērtēt katra lietojamā materiāla īpašības un ugunsizturību.

 

Jānis Naglis,
„Paroc” vadītājs 26.07.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom