Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     121
             Vakar:      542
            


twitterBlogo arī Tu!
Veselība: Sadzīvošana ar smagajām slimībām – neērtās aizkulises saistībā ar valsts kompensējamajiem medikamentiem (0)

Latvijā ir daudz cilvēku, kuriem paralēli ikdienas rūpēm nākas sadzīvot ar smagām slimībām, kas tos pavadīs līdz pat mūža galam.

Kā liecina Veselības ministrijas dati, šogad ar valsts finansējumu plānots nodrošināt kompensējamomedikamentu pieejamību vairāk nekā 720 tūkstošiem pacientu. 80% “Euroaptiekas” aptaujāto iedzīvotājuatzīst, ka ikdienā pašiem vai tuviniekiem nepieciešami valsts kompensējamie recepšu medikamenti.

Kā liecina “Euroaptiekas” veiktā aptauja, visbiežāk kompensējamie medikamenti nepieciešami pacientiem, kuriem noteikta diagnoze kādai no sirds un asinsvadu saslimšanām (59%), cukura diabētam (24.9%), kādam no artrīta veidiem (10%), onkoloģiskajām saslimšanām (8%) un citām.

Aptaujā atklājas, ka daļa sabiedrības, kurai valsts kompensējamo medikamentu lietošana ir ikdiena,ir saskārušies ar neērtībām, saņemot tik ļoti nepieciešamāszāles.Aptaujātiestarp apgrūtinājumiem, saņemot medikamentus,min pārāk garo ceļu, ko nākas mērot līdz konkrētai aptiekai, kā arī to, ka valsts kompensējamos medikamentus var iegādāties tikai dažās aptiekās Rīgā, piemēram, Latvijas infektoloģijas centrā, Stradiņos, Jūras medicīnas centrā vai Gaiļezerā, kas būtiski apgrūtina medikamentu iegādi u.tml.

Kā norāda “Euroaptiekas” farmaceite Ieva Zvagule, kompensējamās zāles iespējams iegādāties visāsaptiekās, kurām ir līgums ar valsti,taču diemžēl apzināti vai neapzināti cilvēkiem Latvijā ir radīts nepareizs priekšstats par valsts kompensējamo medikamentu iegādes iespējām.“Tāpat arī pašiem ārstiemnereti nav informācijas, ka pacients, izrakstot tam valsts kompensējamās zāles, nav jāsūta uz kādu konkrētu aptieku. Par to liecina jautājumi, kurus diezgan bieži farmaceitiem uzdod aptieku klienti, kā arī nereti – šo klientu rīcībā esošas rakstiskas norādes no ārstu puses,” atklāj Ieva Zvagule, uzsverot, ka visticamāk onkoloģijas, hemofilijas, sklerozes, HIV, u.c. slimību ārstēšanainepieciešamie valsts apmaksātie medikamenti ir pieejami arī cilvēka dzīves vietai tuvākā aptiekā un viņam nav jādodas uz kādu konkrētu zāļu tirgotavu citā pilsētas rajonā vai pat citā pilsētā.

Pat tad, ja konkrētie medikamenti nav cilvēkam tuvākajā aptiekā uz vietas, tos var pasūtīt. Pastāv arī iespēja iepriekš piezvanīt uz savu iecienītāko aptieku un pieteikt medikamentu. Kad tas būs aptiekā uz vietas, farmaceits piezvanīs.Tādējādi klients var netērēt laiku, vairākas reizes dodoties uz zāļu tirgotavu,” skaidro farmaceite.

“Euroaptieka” aicina cilvēkus, kam nepieciešami valsts kompensējamie medikamenti:

-       Izrunāt ar savu ārstējošo ārstu visus ar to iegādi saistītos jautājumus, t.sk. arī par kompensācijas apmēru un principiem.

-       Vērsties savā iecienītajā dzīves vietai tuvākajā aptiekā un noskaidrot, vai iespējams un kāda ir kārtība, lai tajā saņemtu medikamentus.

 

“Euroaptiekas” aptauja veikta 2017. gada jūlijā, un tajā piedalījās 1217 Latvijas iedzīvotāji.

 

Nadīna Erdmane
D e e p W h i t e
Projektu vadītāja


 14.08.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom