Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     442
             Vakar:      466
            


twitterLouisBonny - Louis Bonnydjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na uliceitaly - Kā tu sapņo savu nākotni?
Blogo arī Tu!
Noderīgi: Caur Facebook Messenger izplatās jauna daudzplatformu ļaunprogrammatūra/ reklāmprogrammatūra (0)

Ja ir daudz Facebook draugu, ir lieliska iespēja viegli kļūt par slazdu, tiklīdz draugi noklikšķina uz kaut kā ļaunprātīga. Pirms kāda laika KasperskyLab eksperts Devids Jakobi (DavidJacoby) Facebook saņēma ziņu no personas, ar kuru ļoti reti sarunājas, un saprata, ka notiek kaut kas aizdomīgs.

Pētnieks bija analizējis ziņu vien dažas minūtes, kad saprata, ka skatās tikai uz aisberga virsotni. Šī ļaunprogrammatūra izplatījās caur Facebook Messenger, apkalpojot daudzplatformu ļaunprogrammatūru/reklāmprogrammatūru, izmantojot neskaitāmus domēnus, lai nepieļautu izsekošanu, un pelnot klikšķus. Kods ir sarežģīts un neskaidrs.

Sākotnējais izplatīšanas mehānisms, šķiet, ir Facebook Messenger, taču joprojām nav zināms, kā tieši tas izplatās caur Messenger. Tas var būt no nozagtiem akreditācijas datiem, uzlauztiem pārlūkiem vai klikšķu pārtveršanas. Pašlaik mēs vēl nezinām, jo pētījums turpinās.

Ziņa izmanto tipisku sociālo inženieriju, lai rosinātu lietotāju noklikšķināt uz saites. Ziņā ir rakstīts «Dāvida video», kam seko bit.ly saite.

Šī saite norāda uz Google dokumentu. Dokuments jau ir uzņēmis upura Facebooklapas attēlu un izveidojis dinamisku mērķlapu, kas izskatās pēc skatāmas filmas.Kad upuris noklikšķina uz viltus skatāmās filmas, ļaunprogrammatūra viņu novirza uz vietņu kopumu, kas reģistrē viņa pārlūku, operētājsistēmu un citu svarīgu informāciju. Atkarībā no operētājsistēmas viņš tiek novirzīts uz citām vietnēm.

Šī metode nav jauna, un tai ir daudz nosaukumu. KasperskyLab eksperti to raksturotu kā domēnu ķēdi, būtībā ĻOTI DAUDZ tīmekļa vietņu dažādos domēnos, kas novirza lietotāju atkarībā no dažiem raksturlielumiem. Tie var būt valoda, ģeogrāfiskā atrašanās vieta, pārlūka informācija, operētājsistēma, instalētie spraudņi un sīkdatnes.

Tādējādi tāgalvenokārt virza pārlūku cauri tīmekļa vietņu kopumam un, izmantojot izsekošanas sīkdatnes, uzrauga jūsu darbības, parāda jums noteiktas reklāmas un dažkārt pat ar sociālās inženierijas paņemieniem liek noklikšķināt uz saitēm.

Mēs visi zinām, ka nav ieteicams noklikšķināt uz nezināmām saitēm, taču ar šīs metodes palīdzību viņi var likt jums to izdarīt.

Pētījuma laikāDevids pamanīja, ka, ja tiek nomainīta lietotāja aģenta galvene (pārlūka informācija), ļaunprogrammatūra novirza uz atšķirīgām mērķlapām. Piemēram, izmantojotFirefox, lietotājs tika novirzīts uz vietni ar viltus Flash atjauninājuma paziņojumu un pēc tam viņam tika piedāvātaWindows izpildāmā datne. Izpildāmā datne bija atzīmēta kā reklāmprogrammatūra.

Kad eksperts izmantoja pārlūku Google Chrome, es tiku novirzīts uz tīmekļa vietni, kas atdarina YouTube izkārtojumu, pat ietverot YouTube logotipu. Pēc tam tīmekļa vietne parāda viltus kļūdas paziņojumu, rosinot lietotāju no Google interneta veikala lejupielādēt ļaunprātīgu Google Chrome paplašinājumu.

Šis Chrome paplašinājums ir lejupielādētājs, kas nozīmē, ka tas datorā lejupielādē datni. Kad eksperts veica šo izpēti, datne, kuru vajadzēja lejupielādēt, nebija pieejama.Interesants atklājums bija tas, ka šim Chrome paplašinājumam bija izstrādātāju žurnāldatnes ar lietotājvārdiem. Nav skaidrs, vai tas ir saistīts ar kampaņu, taču tā katrā ziņā ir amizanta informācija.

Kad eksperts izmantoja OSX pārlūku Safari, tas nonāca līdzīgā tīmekļa vietnē, uz kādu tiku novirzīts, izmantojot Firefox, taču šī bija pielāgota OSX lietotājiem. Tasbija viltus FlashMediaPlayer atjauninājums, un, kad noklikšķināja uz saites, tika lejupielādēta izpildāmā .dmg datne. Arī šī datne bija reklāmprogrammatūra.

Ir jau pagājis kāds laiks, kopš eksperts pamanīja šīs reklāmprogrammatūras kampaņas, kas izmanto Facebook. Samērā oriģināli, ka tās izmanto arīGoogle Docs ar pielāgotām mērķlapām. Cik eksperts novērojis, netiek lejupielādētas īstas ļaunprogrammatūras (Trojas zirgi, mūķi), taču rīkotāji, visticamāk, pelna lielu naudu no reklāmām un iegūst piekļuviļoti daudziem Facebook kontiem.

KasperskyLab eksperti iesaka lietotājiem būt vērīgiem, neklikšķināt uz šīm saitēm un obligāti atjaunināt drošības risinājumus!

 

Par KasperskyLab

KasperskyLab ir pasaulē lielākais informācijas drošības jomā strādājošais privātuzņēmums un viens no visstraujāk augošajiem aizsardzības risinājumu piegādātājiem. Uzņēmums ir viens no četriem nozīmīgākajiem galiekārtu lietotāju IT drošības risinājumu ražotājiem pasaulē (IDC, 2014). Kopš 1997. gada KasperskyLab rada inovatīvus un efektīvus aizsardzības risinājumus un pakalpojumus lielām korporācijām, maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī mājas lietotājiem. KasperskyLab ir starptautisks uzņēmums, kas darbojas gandrīz 200 pasaules valstīs un teritorijās; tā tehnoloģijas aizsargā vairāk nekā 400 miljonu lietotāju visā pasaulē.

 

Papildu informācija www.kaspersky.com

Papildu informācija par risinājumiem Latvijā ir pieejama izplatītāja tīmekļa vietnē kaspersky.lv.

Irīna Borovaja,
KasperskyLab sabiedrisko attiecību
konsultante Latvijā 26.08.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom