Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     478
             Vakar:      580
            


twitterBlogo arī Tu!
Kultūra: Dzejas dienas 2017. “KLASIKA ienāk KLASISKI” (0)

Jau vairāk kā piecdesmit gadus rudens Latvijā ir Dzejas mēnesis. Dzejas dienu “Klasika ienāk klasiski” ietvaros, no 12. līdz 16. septembrim, ikviens aicināts izbraukt jēkabpiliešiem sen zināmajā un iemīļotajā “Dzejas busiņā”, apmeklēt dzejas lasījumus un lekcijas, piedalīties akcijā “Sirds uz trotuāra”, tikties ar pazīstamiem un ar dzeju saistītiem latviešiem, kā arī piedalīties citās Dzejas dienu aktivitātēs.

Šogad Dzejas dienās Jēkabpilī runāsim par un ar latviešu dzejas klasiku. “Aci pret aci” un pastarpināti satiksim dzīvus klasiķus, iepazīsim tos, kuru vairs nav šajā saulē. Meklēsim un mēģināsim izprast, kas tad ir tas brīnišķīgais, kas veidojis mūsu kultūru, domāšanu, pat vārdu krājumu un identitāti.

Dzejas dienas sāksim 12. septembra pēcpusdienā – plkst. 14.00 – Iveta Ratinīka atvērtā lekcijā “Kas ir klasiķi?” mūs iepazīstinās ar mūsdienu klasiķiem.
13. septembrī no pieturas “Poliklīnika” ceļu sāks 5. maršruta “Dzejas busiņš”. Autobuss kursēs: plkst. 13.00 no “Poliklīnikas”; plkst. 13.40 no “Stacijas” un plkst. 14.20 no “Poliklīnikas”. Šogad tajā dzirdēsim latviešu autoru dzeju Jēkabpils Tautas teātra aktieru lasījumā. Autobusā muzicēs Alise Kļaviņa un Elīza Rēķe. Brauciens autobusā bez maksas.

Plkst. 18.00 Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē uz savas dzejas lasījumu aicina dzejnieks, atdzejotājs un literatūrkritiķis Knuts Skujenieks.

Dzejnieks. Izdoti dzejas krājumi “Lirika un balsis” “Iesien baltā lakatiņā”, “Sēkla sniegā. Dzejoļi 1963-1969” un “Mūsu dzīve nokalpotā”. Viens no ievērojamākajiem latviešiem - cittautu dzejas pazinējiem un tulkotājiem -, kas tulkojis no ukraiņu, slovēņu, spāņu, serbu, maķedoniešu, grieķu, poļu, lietuviešu, somu, zviedru, dāņu u.c. valodām. Sastādījis un 2001. gadā izdevis unikālu grāmatu “Dziesma, ej viegli pa manu sirdi”, kurā sakopoti paraugi no visu Eiropas tautu 20. gadsimta dzejas oriģinālvalodā un Skujenieka atdzejojumā.

Saņēmis A. Upīša prēmiju, jātvingu dzejas prēmiju, I. Franko, Tomasa Trānstremera, Zviedrijas rakstnieku fonda un Literatūras gada balvu. Apbalvots ar Spānijas Katoļu Izabellas ordeni, Triju Zvaigžņu ordeni, Lietuvas Lielkņaza Ģedimina ordeni, 2. šķiras Atzinības krustu. 2008. gadā saņēmis Baltijas Asamblejas balvu literatūrā par “Rakstiem”, kas izdoti astoņos sējumos. Skujenieks divreiz saņēmis Literatūras gada balvu - 2001. gadā par labāko atdzejas grāmatu un 2010. gadā par mūža ieguldījumu literatūrā.

14. septembrī visa pilsēta sekos dzejai. Dienas garumā notiks nu jau tradicionālā akcija “Sirds uz trotuāra”, kuras laikā Jēkabpils skolu audzēkņi ar krītu uz pilsētas laukumiem un trotuāriem rakstīs dzeju. Akcijas “Sirds uz trotuāra” dalībnieki tiek aicināti dalīties ar bildēm sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirku #sirdsuztrotuāra.

Pēcpusdienā, plkst. 15.00, Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē sāksies dzejas slams. Tas ir dzejas priekšnesumu konkurss, kurā var piedalīties ikviens, kurš raksta dzeju, un kurā dzejnieki lasa vai runā savus oriģināldarbus auditorijas priekšā. Šīs uzstāšanās vērtē profesionāli žūrijas locekļi – Jēkabpils Galvenās bibliotēkas vadītāja Zinaīda Rabša, filoloģe un dzejniece Sintija Kampāne un Jēkabpils Tautas nama mākslinieciskais vadītājs, aktieris un režisors Pēteris Draņevičs, kā arī klātesošie skatītāji.

Tā kā dzejas sacīkstes sastāv no trim dzejas izpildījumu kārtām, katram dalībniekam jāsagatavo trīs savu dzejoļu priekšnesumi, kas nedrīkst būt garāki par trīs minūtēm. Dzejoļi drīkst būt tematiski un stilistiski dažādi un izpildīti dažādās intonācijās, manierēs, pieļaujot dažādu kostīmu un pat mūzikas izvēli. Dzejas slama vērtēšanas kritēriju pamatā ir dzejas saturiskā, stilistiskā un tās priekšnesuma kvalitāte, kas tiek vērtēta piecu baļļu skalā.

Uzvarētājiem tiks piešķirtas balvas.

Dzejas priekšnesumu sacīkstēm var pieteikties līdz 13. septembrim (rakstot uz e-pastu info@jkp.lv vai zvanot 29534870), vai 14. septembrī pirms pasākuma pie Jēkabpils Tautas nama kamerzāles. Pieteikumā jānorāda dalībnieka vārds, uzvārds vai pseidonīms, vecums un jāiesūta trīs savi dzejoļi ieskatam.

Plkst. 18.00 turpat, Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē, sāksies radošās apvienības “Literāts” dalībnieku dzejas lasījumi un sarunas par radošo procesu.
15. septembris šogad būs “Grāmatu svētku” diena ne tikai Jēkabpils skolās, bet arī Jēkabpils Tautas namā.

No plkst. 10.00 līdz 14.00 pie Jēkabpils Tautas nama norisināsies grāmatu tirdziņš, kur grāmatas varēs iegādāties ar 20 % – 50 % atlaidi.

Jau plkst. 10.30 Jēkabpils Tautas namā ikviens aicināts uz tikšanos ar vēsturnieku, publicistu un vairāku romānu autoru, rakstnieku Vili Selecki.
Pēc tās, plkst. 12.00, notiks tikšanās ar dabas pazinēju, grāmatas “Zoodārzs manā pagalmā” autoru Ingmāru Līdaku.

Dienu noslēgsim ar konceptuāli neklasisku dzejas koncertu, kas Jēkabpils Tautas nama Lielajā zālē sāksies plkst. 18.00 – tajā muzicēs Goran Gora un perkusionists Ernests Mediņš.

16. septembrī plkst. 18.00 Jēkabpils Tautas namā notiks vakarēšana ar “Bērnu dienu stāstiem”, kas veltīta Jaunsudrabiņam. Vakarēsim kopā ar A.Svarāni, P.Ķiploku, V.Aleksandrovu, G.Spīdaini, L.Ķuzāni, M.Paegli, J.Janušķeviču, par muzikālo noformējumu gādās V.Talla.

Katru dienu, no 12. līdz 15. septembrim, no plkst. 18.00 līdz 19.00 uz Daugavas promenādes tiks atskaņota latviešu klasiķu dzeja dažādām gaumēm, tādēļ ikviens aicināts uz “Pastaigu ar dzeju”.

Visu nedēļu Jēkabpils pilsētvidē varēs apskatīt gandrīz klasiskus dzejas objektus “Klasika”, kas eksponēs dzejas rindas.

Spēka zīme, kas izvēlēta šim notikumam, ir Zalkša zīme, kura simbolizē gudrību un zintniecību. Arī dzeja, lai arī sava laikmeta zīme, nes sevī pārlaicīgo, kas vieno dažādas paaudzes. Vienosimies Dzejas dienās ar spēku, ko mums dod zīme – zalktis.

Projektu atbalsta Latvijas Valsts mežu atbalstītā Zemgales kultūras programma 2017
Visi Dzejas dienu notikumi apmeklējami bez maksas.


Jēkabpils Kultūras pārvalde 11.09.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom