Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     493
             Vakar:      521
            


twitterBlogo arī Tu!
Veselība: Ašera sindroma diena (0)

Septembra trešajā sestdienā -  šogad 16. septembrī, pasaulē atzīmē Ašera sindroma (Usher syndrome) dienu. 

Ašera sindroms ir ģenētiska slimība, kas raksturojas ar dzirdes zudumu un progresējošu redzes zudumu. Tas sastopams reti, tomēr arī Latvijā ir cilvēki, kuriem diagnosticēts šis sindroms. Daudz vairāk ir Ašera sindroma gēnu nēsātāju - apmēram katrs desmitais iedzīvotājs. Taču ir vairākas Ašera sindroma formas, un iespēja sastapt līdzīga gēna nēsātāju nav liela.

Roberts Ameļko mācījās vājdzirdīgo bērnu internātskolā Valmierā. Viņš māk zīmju valodu, lieto dzirdes aparātu, labi runā un lasa. Apmēram 13 gadu vecumā viņš sāka sūdzēties par to, ka slikti redz krēslas stundās, bet tolaik par tādu Ašera sindromu ne viņš, ne citi apkārtējie cilvēki neko nezināja.
Šobrīd Roberta slimība progresē, un sliktā redze bremzē gan lasīšanas ātrumu, gan rakstīšanu. Arī zīmju valodā sazināties kļuvis grūtāk, jo sarunu biedra rādīto viņš var saskatīt tikai tad, kad ir gaišs. Tumšā telpā vai vēlā vakarā uz ielas viņš vairs sazināties nevar.

Vēl pavisam nesen Roberts strādāja par ierēdni Valsts ieņēmumu dienestā nodokļu maksātāju un reģistrācijas daļā, taču šī gada maijā tika atlaists sakarā ar reorganizāciju un štatu samazināšanu. Roberts atzīst, ka nav spējis strādāt paaugstinātas intensivitātes apstākļos un atpalicis produktivitātē. Pašlaik Roberts ir bezdarbnieks un vēlas atrast citu darbu - vēlams tuvāk dzīvesvietai, jo no pieredzes zina, ka ir problēmas pa tumsu no rītiem braukt uz darbu un vakarā atpakaļ no tā. "Man vajadzēja ņemt līdzi lukturi, vai arī lūgt mammai, lai sagaida pie autobusa pieturas," viņš stāsta. "Manas redzes problēmas tagad ir daudz lielākas nekā dzirdes problēmas. Pagaidām esmu trešās grupas dzirdes invalīds, bet tuvākajā laikā būs jānoformē otrās grupas redzes invaliditāte. Man palīdz sociālā darbiniece, kas man izstrādājusi atbalsta programmu."

Citus cilvēkus, kuriem ir Ašera sindroms, Roberts nepazīst.

Pasaulē esot apmēram 400 000 nedzirdīgi neredzīgo cilvēki ar Ašera sindromu, un 2008. gadā ir izveidota "Ašera sindroma koalīcija", kura strādā, lai palielinātu informētību par šo slimību un sniegtu atbalstu pacientiem un viņu ģimenēm.

https://www.usher-syndrome.org/

Latvijā ir bijusi biedrība "Palīdzība nedzirdīgi-neredzīgiem cilvēkiem", taču jau pasen tā ir likvidēta. Šobrīd nedzirdīgi-neredzīgos cilvēkus mēģina apzināt Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija "Sadzirdi.lv".


Informāciju sagatavoja
Baiba Bicēna,

Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas
"Sadzirdi.lv" valdes locekle 16.09.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom