Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     15
             Vakar:      466
            


twitterBlogo arī Tu!
Novados: Starp konkursa „Sakoptākais mežs” finālistiem saimniecības „Ļūcāni” īpašnieks Guntis Vībāns no Zasas pagasta (0)

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa „Sakoptākais mežs” žūrija ir izvērtējusi visus konkursam pieteiktos īpašumus un izvirzījusi trīs finālistus. Šie finālisti ir saimniecības „Jaunkalniņi” īpašnieks Māris Bērziņš no Cieceres pagasta, saimniecības „Liepziedi” īpašnieks Kārlis Martinsons no Limbažu pagasta un saimniecības „Ļūcāni” īpašnieks Guntis Vībāns no Zasas pagasta.

Konkursa pirmās vietas un balvas „Par ilgtspējīgu saimniekošanu” ieguvējs tiks paziņots meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” svinīgajā pasniegšanas ceremonijā Vidzemes koncertzālē „Cēsis” 1.decembrī plkst. 18.00. Apbalvošanas ceremonijas tiešraide tiks translēta kanālā „RE:TV”.

„Mēs esam gandarīti, ka varējām satikt tik darbīgus mežu īpašniekus, kas ir gatavi ne tikai darīt vairāk, lai sakoptu savu mežu, bet arī piedalīties konkursā un parādīt savu veikumu un priekšzīmi citiem. Esam apciemojuši vairākus meža īpašniekus, un katra saimnieka stāsts ir bijis ļoti iedvesmojošs un mežā ieguldītais darbs – nenovērtējams. Droši varu apgalvot, ka katrs meža īpašnieks ir uzvarētājs, jo viņi visi ir paveikuši neticami lielu darbu, par kuru varam teikt paldies jau šodien, un ar katru gadu ieguldītā darba rezultāti kļūs tikai redzamāki - kopta, veselīga, ražojoša meža veidā,” norāda LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Kā kopīgo iezīmi gandrīz visos apskatītajos īpašumos žūrija min meža kopšanu no paaudzes paaudzē. Īpašumus apsaimnieko tēvi kopā ar dēliem, pēc tam par meža kopšanu izglītojot jau arī mazdēlus.

„Bijām priecīgi redzēt dzimtas mantojuma saglabāšanu un kopšanu vairākos īpašumos. Piemēram, „Liepziedu” saimnieks mežu atstājis mantojumā savam dēlam, bet pats tajā vēl aktīvi turpina darboties. Līdzīgi arī meža īpašumā „Jaunkalniņi”, kurā saimnieko tēvs ar dēlu. Šeit novērojām labu piemēru tam, ka ainava nav jāpakārto mežsaimniecībai, bet mežsaimniecība nebūt nav jāupurē ainavai. Meža īpašuma „Ļūcāni” saimnieks meža plānošanai pievērsies īpaši rūpīgi, paredzot, kur būs mežs, kur ceļi, kur apstāšanās vietas transportam un atpūtas vietas. Kopumā konkurss ir devis pozitīvu priekšstatu par jaunajiem un jau pieredzējušajiem meža īpašniekiem, kas arī bez specializētas izglītības spēj pilnvērtīgi un atbildīgi rūpēties par mežu, kā arī nodrošina pēctecību un apsaimniekošanu ilgtermiņā,” uzskata Arnis Muižnieks.

Konkursa finālistu noteikšanā kopumā piedalījās 11 žūrijas locekļi – LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, LMĪB Eiropas projektu vadītāja Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes rektore Irina Pilvere, AS „Latvijas Valsts meži” Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, kardiologs Andrejs Ērglis, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe un biologs, pētnieks Māris Olte.

Konkursā tika saņemts 21 pieteikums par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā. No tiem otrajai kārtai tika izvēlēti septiņi īpašumi, kurus žūrijas locekļi, dodoties pie mežu īpašniekiem, vērtēja klātienē.

Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā. Tāpat tika lūgtas arī vietējās pašvaldības atsauksmes par konkrēto meža īpašumu.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Uzvarētāju apbalvošana paredzēta meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” pasākuma ietvaros. Balva „Zelta čiekurs”, kas ir augstākā atzinība par sasniegumiem meža nozarē, tiks pasniegta jau četrpadsmito reizi.

 

 

Zane Ieviņa
Latvijas Meža īpašnieku biedrības
organizētā konkursa „Sakoptākais mežs”
Projektu vadītāja 28.11.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom