Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     237
             Vakar:      542
            


twitterBlogo arī Tu!
Sabiedrība: Visatļautība vai stulbums (0)

Valsti pāršalcis kādā Rīgas internātskolā notikušais incidents, kur piecpadsmitgadīgs pusaudzis alkohola reibumā piekāva pašvaldības policistu.

Briesmīgi ir ne tikai tas, ka puika uzbruka varas pārstāvim, bet vēl arī tas, ka policists ir cilvēks gados. Kārtējo reizi visa uzmanība pievērsta tam, ka bērnamir tiesības. Advokāte, kura aizstāv puisi, televīzijas reportierim sacīja: „Policijas darbinieks sita pa rokām, lauza pirkstus, uz ko pusaudzis reaģēja tā, kā pusaudzis reaģē. Tas, ka viņš atbildēs par to, ka sitis, cita lieta” („Degpunkts”, 24.11.17). Incidenta video redzams, ka pusaudzis ar varu grib tikt ārā no skolas, ka viņš grūsta policistu. Un ir saprotami, ka policijas darbinieks cenšas viņu aizdzīt no durvīm. Taču tālākais jau vairs nav ne loģiski, ne saprotami – puika sit sirmgalvim, sit varas pārstāvim, nogrūž to zemē un sper ar kājām. Pārējie pusaudži to visu filmē, neviens neaptur noziedzīgās darbības.

Šādi gadījumi Latvijā ir jau bijuši. Pēc ziņu aģentūras LETA iegūtajiem datiem pēdējo desmit gadu laikā par uzbrukumu varas pārstāvim (Krimināllikuma 269. pants) ir tiesāti seši nepilngadīgie. Piedevām viens no šiem pusaudžiem saņēmis maksimālo sodu, kāds ir piemērojams par šo pārkāpumu – piecu gadu ieslodzījumu. Vēl seši tiesāti par pretošanos varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai (Krimināllikuma 270. pants). Sods par šo pārkāpumi ir brīvības atņemšana līdz vienam gadam vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Šobrīd izskan daudz un dažādas runas, gan par to, ka vainīga skolas vadība – nav pietiekama disciplīna un audzināšana, gan par to, ka policists vainīgs, jo sitis puisim pa pirkstiem.

Iespējams, ka tomēr pārāk maz ģimenē, skolā, sabiedrībā runā par to, ka katram cilvēkam ir savi pienākumi pret sabiedrību – sākot ar ģimeni un beidzot ar valsti.

IR jāatgādina un jāpalīdz saprast bērniem un jauniešiem, ka ir jāciena vecāki, skolotāji, ar sapratni un pieklājīgi jāizturas pret saviem skolasbiedriem un apkārtējiem cilvēkiem.

Ja pieminētais jaunietis izturētos pret citiem tā, kā grib, lai pret viņu izturas, tad nekas tāds nebūtu iespējams. 

Ļoti vēlams uzlabot saskarsmi jau no mazotnes un skolā no pirmajām klasītēm, jo, iespējams, daļai bērnu, vecāki savas aizņemtības dēļ, nav pastāstījuši par to, kā jāizturas pret apkārtējiem.

Pieaugušie var palīdzēt skolēniem uzlabot saskarsmi. Interešu izglītības iestāde„Laimes kalve”, piedāvā nodarbības, kuru laikā izskaidro, kas tad ir laba saskarsme, kā rīkoties dažādās situācijās un uzlabot attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem. Skolotāji atzinuši, ka skolēni dažreiz vairs“nedzird” viņus, tāpēc lektori “no malas” bieži vien var rosināt bērnus paskatīties uz notikumiem dzīvē,savstarpējām attiecībām starp vienaudžiem un pieaugušajiem no cita skatupunkta.

Interešu izglītības iestāde „Laimes kalve” piedāvā arī nodarbības vecākiem, pedagogiem un citām interešu grupām.

Vita Smiltiņa
Interešu izglītības iestādes „Laimes kalve”
Sabiedrisko attiecību speciāliste 29.11.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom