Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     148
             Vakar:      533
            


twitterBlogo arī Tu!
Izglītība: Savākti jau vairāk nekā 7 000 paraksti pret sešgadnieku sūtīšanu skolā (0)

Pagājušajā nedēļā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lēma, ka ideja par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma, ko virza Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), vēl nav pietiekami detalizēti izstrādāta, lūdzot ministrijai  detalizētāk izskaidrot nepieciešamību skolas gaitu sākumu paātrināt, kā arī sniegt redzējumu par idejas ieviešanu praksē, ne tikai teorijā.

Paralēli jautājuma skatīšanai Saeimas komisijā turpinās balsu vākšana sabiedrības iniciatīvas platformā manabalss.lv, lai saglabātu šobrīd esošo kārtību, kad bērni skolas gaitas uzsāk septiņu gadu vecumā, ar retiem izņēmumiem – astoņu gadu vecumā. Šobrīd savākti jau vairāk nekā 7 000 paraksti, un balsu vākšana joprojām turpinās. Par iniciatīvu saglabāt esošo kārtību iespējams parakstīties ŠEIT.

Jautājuma izskatīšanai laikā arī Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundureuzsvēra, ka par šo reformu vēl ir pārāk daudz neatbildētu jautājumu[1]. Daudz neskaidrību ir vecākiem, kuri pauduši savu viedokli, aicinot ministriju rūpīgi apdomāt šādas reformas sekas, kā arī pašvaldībām, kuras raizējas par atbalsta sniegšanas iespējām pedagogu profesionālajā pilnveidē un metodikā, kā arī izdevumiem, kas radīsies, ja nāksies pielāgot skolu telpas sešgadnieku vajadzībām.

Daudz neatbildētu jautājumu un neskaidrību ir arī pedagogiem – nesen veiktā aptauja atspoguļojusi, ka 91,5% pedagogu uzskata, ka skolas nav gatavas uzņemt sešgadniekus. Tāpat virkne pedagogu pauduši uzskatu, ka IZM vadās tikai no ekonomiskā aspekta, vēloties jauniešu ātrāku nonākšanu darba tirgū[2]. Tāpat izskanēja versija, ka reformas ir tikai veids, kā demonstrēt aktīvu ministrijas darbību, vai tas ir kārtējais eksperiments izglītības nozarē, vai arī rezultāts tam, ka nozares politiku veido teorētiķi, nevis cilvēki ar praktisko pieredzi darbā ar bērniem. Vēl daļa pedagogu norādīja, ka ideja par sešgadniekiem skolā radusies, smeļoties citu valstu pieredzi.

Neraugoties uz jautājuma atlikšanu, parakstu vākšana turpinās, uzskatot, ka līdzšinējā skolas gaitu uzsākšanas kārtība jāsaglabā arī nākamajos mācību gados. Iniciatīvas mērķis ir ar iedzīvotāju atbalstu un sadarbībā ar Latvijas Republikas Saeimu saglabāt esošo kārtību, kas paredz skolas gaitu uzsākšanu no septiņu gadu vecuma, izņēmuma gadījumos - no astoņiem gadiem vai no sešiem gadiem, ja bērns tam ir gatavs un vecāki to vēlas, tādējādi ļaujot bērniem saglabāt bērnību un normālu attīstības procesu.

Lai gan kopumā izglītības nozares pārstāvji atbalsta satura reformu, tomēr aicina neiekļauttajāsadaļu, kas paredz skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma, balstoties uz ekspertu viedokļiem un pētījumiem, kas liecina, ka tas var nodarīt kaitējumu bērnu veselībai.

 

Marta Kive

 

 


[1]http://www.reitingi.lv/lv/news/izglitiba/119151-lps-padomniece-aicina-nesasteigt-sesgadnieku-sedinasanu-skolas-sola.html

[2]http://apollo.tvnet.lv/zinas/aptauja-91-5-pedagogu-uzskata-ka-skolas-nav-gatavas-uznemt-sesgadniekus/812312 04.12.2017Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom