Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     314
             Vakar:      455
            


twitterLouisBonny - Louis Bonnydjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na uliceitaly - Kā tu sapņo savu nākotni?
Blogo arī Tu!
Veselība: Farmaceiti nostādīti ķīlnieku lomā – aicina arī ārstus skaidrot pacientiem e-recepšu izmantošanas nosacījumus (0)

No šī gada 1. janvāra Latvijā uzsākta obligāta valsts E-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk recepšu medikamentu aprite būs tikai elektroniska.

Lai gan tai būtu jāatvieglo pacientu un ārstu ikdiena un jāpilnveido medicīnas pakalpojumu sniegšanas kvalitāte, tā ir nostādījusi farmaceitus ķīlnieku lomā, jo, rīkojoties atbilstoši likumdošanai, tiem jāsaskaras ar neapmierinātību gan no pacientu, gan ārstu puses. Tādēļ “BENU Aptieka” aicina arī ārstus izskaidrot pacientiem jauno recepšu zāļu saņemšanas kārtību, bet pacientus – to ievērot.

E-recepšu formātam un vienotai E-veselības sistēmai ir daudz priekšrocību – tā novērš recepšu neskaidrību un nozaudēšanas iespējamību, turklāt visiem ārstējošajiem ārstiem sniedz informāciju par to, kādas zāles pacients jau lieto, tādējādi ļaujot izvairīties no nesaderīgu zāļu izrakstīšanas. Lai aptiekā saņemtu izrakstītās zāles, pacientam ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase vai eID karte). Savukārt gadījumos, kad pacients uztic medikamentu iegādi citai personai, šai personai aptiekā farmaceitam ir jāuzrāda savs personas apliecinošs dokuments, jānosauc cilvēka, kuram zāles tiek pirktas, vārds un uzvārds, un jāuzrāda receptes identifikācijas numurs, ko pateiks ārsts vai tuvinieks, kuram zāles izrakstītas.

Diemžēl jaunā sistēma rada daudz neskaidrību, kas apgrūtina un negatīvi ietekmē farmaceitu darbu. Pacienti bieži vien nav informēti par nepieciešamību uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai saņemtu medikamentus, savukārt farmaceits nav tiesīgs izsniegt zāles, ja dokumenti netiek uzrādīti.Šādā situācijā farmaceits diemžēl nokļūst ķīlnieka lomā un ir spiests saskarties gan ar pacientu, gan ārstu atklāti izteiktu neapmierinātību.

Radušos situāciju komentē “BENU Aptiekas” Farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna: “Ir pagājušas divas nedēļas kopš e-receptes stāšanās spēkā, tomēr ar to saistītais psiholoģiskais slogs, ar ko saskaras farmaceiti, nav mazinājies. No savas puses esam ganpauduši atbalstu jaunajai sistēmai plašsaziņas līdzekļos, gan centušies skaidrot situāciju un rast tai risinājumu, aicinājuši cilvēkus būt pacietīgiem un saprotošiem. Tomēr rezultātā saskaramies ar pārmetumiem un pat rupju attieksmi pret farmaceitu no pacientu un reizēm arī no ārstu puses. Diemžēl jāsecina, ka ir ārsti, kas neizskaidro saviem pacientiem pamata lietas par to, kā izrakstītās recepšu zāles var saņemt.Tā kā pacienti nav informēti par šo procesu, farmaceiti ir spiesti nepārtraukti to skaidrot, rezultātā saskaroties ar neapmierinātību. Tomēr arī pacientiem būtu jāsaprot, ka tā nav aptiekas izdomāta prasība, bet gan E-veselības sistēmas lietošanas nosacījumi, kas jāievēro. Gribu uzsvērt, ka, neuzrādot savu personas apliecību, bet nosaucot aptiekā svešas personas kodu, nevarēs saņemt zāles, jo tas ir pretrunā ar likumdošanu un personas datu aizsardzību, turklāt tas radītu riskus sabiedrībai un veicinātu ļaunprātīgas darbības. Šāda situācija nav pieļaujama!

Mēs aicinām visas iesaistītās puses būt saprotošiem un rīkoties atbildīgi – ārstiem skaidrot pacientiem kārtību, kādā izrakstītās zāles ir iespējams saņemt gan pašam, gan nepieciešamības gadījumā citai personai, savukārt pacientus aicinām iepazīties ar šiem dažiem vienkāršajiem nosacījumiem, kas jāievēro zāļu saņemšanai. Tas atvieglos medikamentu iegādi pacientiem un darbu farmaceitiem, kā arī ietaupīs visu iesaistīto pušu laiku, veidojot cieņpilnu sadarbību.”

“BENU Aptieka” atgādina, kas jāņem vērā, iegādājoties recepšu medikamentus.

  • Lai pacients aptiekā pats varētu iegādāties viņam izrakstītos e-recepšu medikamentus, aptiekā jāuzrāda tikai personu apliecinošs dokuments (pase vai eID karte). Līdzīgi ir ar e-receptēm, kas izrakstītas bērniem un personām, kuras deleģējušas iegādāties medikamentus kādu citu personu, veicot darbības E-veselības portālā savā profilā.
  • Savukārt, lai e-receptes medikamentus pacienta vietā varētu iegādāties cita persona (piemēram, kaimiņš, radinieks vai kāds cits), šai personai aptiekā:
    • jānosauc vai jāuzrāda e-receptes numurs (e-receptes numuru iespējams pajautāt ārstam e-receptes izrakstīšanas laikā vai apskatīt E-veselības portālā savā profilā);
    • jānosauc pacienta vārds un uzvārds (ja identifikācijas numurs un vārds sakrīt, farmaceits var izsniegt zāles);
    • jāuzrāda sava pase vai eID karte (pircēja dokumentu uzrādīt nepieciešams, lai farmaceits E-veselības sistēmā varētu atzīmēt zāļu saņēmēju).

 

Agnija Greiziņa,
Tamro Baltics mārketinga vadītāja Latvijā 17.01.2018Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom