Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     380
             Vakar:      394
            


twitterpatricia123 - Atkarīgie pakalpojumipatricia123 - patriciadjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na ulice
Blogo arī Tu!
Ekonomika: Velk lozes, lai izšķirtos, kuru atbrīvot no darba (6)

Arvien biežāk dzirdam par kāda uzņēmuma vai veikala slēgšanu vai bankrotu.

Par to pagājušajā gadā nācies paziņot ne vienam vien uzņēmējam. Tie, kas joprojām drosmīgi ķepurojas, atzīst, ka arī šī gada sākums optimismu nevieš.

Kā „JV” pastāstīja neoficiāls informācijas avots, kādā uzņēmumā īpašnieks bija spiests samazināt darbinieku skaitu un vispirms no darba atbrīvoja kādu pārdevēju, jo viņai nebija ģimenes un bērnu. Sievietei viņš paskaidroja, ka pārējās divas nevar atbrīvot, jo viņām jāapgādā ģimene un bērni. Kad sieviete iebildusi: tas neesot taisnīgi, īpašnieks izmisumā atbildējis: „Nu tad vilksim lozes!”, atzīstot, ka sirds sāp par katru cilvēku, kam nākas palikt bez darba. Līdzīgas izvēles priekšā nonākuši arī daudzi citi darba devēji, sevišķi mazajos uzņēmumos.

Savu darbības lauku sašaurinājis arī viens no mazajiem uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojies Viesītes novadā 13 gadus – SIA „Šupiņš”. Uzņēmuma valdes locekle Inga Elpere stāsta, ka slēgti vairāki nerentabli veikali, tā, piemēram, tie, kur pārdotas rūpniecības preces, apavi. Pērn aizvērti divi veikali, savukārt kafejnīca, kas atradās Viesītes kultūras pilī, pārdota citam īpašniekam. Palikušajiem darbiniekiem uzņēmējs spēj maksāt vien minimālo darba algu.

„Mēs ietirgojam aptuveni trīs reizes mazāk naudas nekā agrākajos gados. Ir ļoti jūtams, ka cilvēku pirktspēja ir kritusies. Mēneša sākumā un beigās pircēju ir pavisam maz. Viņi arī pērk tikai pašu nepieciešamāko, piemēram, maizi, pienu. Pat Lieldienu gadatirgū šogad bija maz apmeklētāju, kaut arī parasti tajā ir labs preču noiets. Redzot, kā samazinās preču apgrozījums, bijām spiesti veikt tā dēvēto optimizāciju un slēgt veikalus. Visnepatīkamākais, ka nācās atlaist aptuveni 20 strādājošo. Agrāk mums bija ap 70 darbinieku, lielākā daļa – vietējie cilvēki. Visi bijām saraduši, jutāmies kā viena ģimene. Es saprotu, ka šā iemesla dēļ kāds var izjust aizvainojumu, bet mums patiesi nav citas izejas. Tagad situācija ir nedaudz uzlabojusies, tomēr ne par kādu peļņu vispār nevar būt runas. Jāmaksā preču piegādātājiem, nedrīkst nokavēt pat ne vienu dienu, tūlīt sāk zvanīt, interesēties, kad tiks samaksāts. No tā secinām, ka arī citiem klājas grūti. Izdevumu ir ļoti daudz: katra mēneša vienu nedēļu ietirgoto naudu pietaupām, lai tikai nomaksātu nodokļus. Komunālajiem maksājumiem, par elektrību un degvielu tērējam aptuveni astoņus procentus. Mums ir pašiem savs autoveikaliņš, taču arī tur nav perspektīvas, nav zināms, cik ilgi tas pastāvēs, jo cilvēku laukos kļūst arvien mazāk,” komentē Inga Elpere, vienlaikus tomēr izsakot cerību, ka optimizācija būs palīdzējusi, jo jau tagad esot izjūtams, ka situācija uzlabojas, tomēr ne tā, lai pelnītu. 

SIA „Goba Koks” valdes loceklis Guntis Dimants norāda, ka ražošanas apjoms kopš 2008.gada samazinājies par pusi.

„Mēs kā mazie ražotāji neredzam nekādas pozitīvas tendences. Celtniecība ir tikpat kā apstājusies, mūsu galdniecībai samazinājies individuālo pasūtījumu skaits. Iepriekšējā politika iekšējo tirgu ir sagrāvusi, un biežāk iznāk strādāt „ar mīnusiem”, labākajā gadījumā – „pa nullēm”, bet par peļņu nevar būt ne runas. Patlaban sākusies kustība, bet martā gandrīz visu laiku stāvējām. Strādniekus vairs no darba neatbrīvojam, jo viņu skaitu jau samazinājām iepriekš. Patlaban cehā ir 9 – 10 strādnieku. Bet cenas ir ļoti kritušās, ienākumi mazi, nespējam viņiem pienācīgi samaksāt. Lieli ir arī tēriņi par apkuri un elektrību. Apkurei malkā tērējam aptuveni 300 latu mēnesī, tikpat daudz – elektrībai. Arī pie kredītiem tikt ir gandrīz neiespējami. Savukārt valsts pasūtījumi tiek lielajiem uzņēmumiem. Domāju, ka pašvaldības varētu vairāk padomāt, kā noslogot vietējos uzņēmējus,” stāsta G.Dimants.

Uzņēmēju viedokļus uzklausīja Māra Grīnberga 29.04.2011Komentārs

Anonīms
(12.11.2011 08:34)

Way to go on this essay, helepd a ton.

Anonīms
(13.11.2011 16:45)

bgPJG4 , [url=http://jcjmzkzeaygy.com/]jcjmzkzeaygy[/url], [link=http://oeyvflawvipq.com/]oeyvflawvipq[/link], http://nvyzokcuvbvz.com/

Anonīms
(16.11.2011 15:41)

JqrKig , [url=http://eqdhhsqmojsx.com/]eqdhhsqmojsx[/url], [link=http://dnwoumroazuw.com/]dnwoumroazuw[/link], http://cozefuqrwmgv.com/

Anonīms
(25.02.2012 02:15)

f2sFFZ http://www.G1BFQuKyaBbxNAhMRORrhW8axcYq6IH3.com

Anonīms
(29.02.2012 11:44)

qpp6p8 http://www.YPADZx4viosd5w2eNz85rtSpDsHQauOn.com

Anonīms
(11.07.2012 19:17)

OdsMNt http://www.fgY2lP9v0g6Cx2Jl.com
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom