Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     152
             Vakar:      533
            


twitterBlogo arī Tu!
Ekonomika: SIA „Ošukalns” atklāj koģenerācijas termoelektrocentrāli (0)

Jēkabpilī piektdien SIA „Ošukalns” atklāja ar biomasu darbināmu koģenerācijas termoelektrocentrāli (TEC).

Jaunās ražotnes atklāšanā piedalījās zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Madars Lasmanis, Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Raščevskis,  Latvijas investīciju attīstības aģentūras un Hipotēku bankas pārstāvji, kā arī sadarbības partneri projekta īstenošanā – projektētāji, būvnieki un iekārtu piegādātāji. Viesu pulkā bija arī kokapstrādes nozarē strādājošie vietējie uzņēmēji.

„Esmu gandarīts piedalīties kārtējās koģenerācijas stacijas atklāšanā. Zinu, cik sarežģīti ir realizēt šādu projektu, taču te ir visi nosacījumi veiksmīgam darbam. Līdzās atrodas pilsētas siltumtrase, daudzdzīvokļu māju mikrorajons un ir visas iespējas realizēt saražoto siltumenerģiju. Lai veicas!” vēlēja Jānis Dūklavs.

SIA "Ošukalns" valdes priekšsēdētājs Aigars Nitišs, uzrunājot pasākuma dalībniekus, sacīja, ka izvēle būvēt koģenerācijas staciju un ražot enerģiju ir bijusi likumsakarīga, jo ar SIA „Ošukalns” saistītie uzņēmumi jau 12 gadus nodarbojas ar enerģijas ražošanu un jau desmit gadu siltumenerģija tiek izmantota pilsētas siltumapgādē.  Viņš norādīja, ka mežizstrādes un kokapstrādes procesā rodas ievērojams daudzums koksnes atlikumu, kas nav izmantojami pamatprodukcijas ražošanā, taču tiem ir enerģētiska vērtība. Tāpēc tad, kad radās iespēja startēt Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētajā projektā, SIA „Ošukalns” valde pieņēma lēmumu būvēt koģenerācijas staciju. Sākotnējais projekta variants ticis noraidīts ar piebildi, ka saražotā elektro- un siltuma enerģija tikai sava uzņēmuma vajadzībām ir nelietderīga. A.Nitišs atklāja, ka pēc apmēram nepilna gada sarakstes ar Ekonomikas ministriju un projekta korekcijas tapa variants, kas atbalstīts un realizēts.

Aigars Nitišs pasākuma dalībniekiem atklāja projekta realizācijas ceļu no idejas līdz ražotnei. Viņš arī pateicās visiem sadarbības partneriem, kas strādāja, lai projekts tiktu veiksmīgi realizēts. Savukārt pasākuma viesi SIA „Ošukalns” kolektīvu sveica ar ziediem, nopietnām, simboliskām, vizuālām un atraktīvām dāvanām un veiksmes vēlējumiem.

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Madars Lasmanis  nolasīja ekonomikas ministra Arta Kampara apsveikuma vēstuli. Ministrs sveica SIA „Ošukalns” valdi un kolektīvu ar uzdrīkstēšanos un veiksmīga projekta realizāciju, kura rezultātā tiks ražota videi  draudzīga enerģija, kā arī ievērojamu labumu gūs iedzīvotāji, saņemot savos mājokļos siltumenerģiju. Aigars Nitišs sacītajam piebilda, ka mērķis attaisnosies, ja, pateicoties koģenerācijas stacijas darbībai, izdosies panākt, ka siltumenerģijas tarifi Jēkabpilī būs vieni no zemākajiem valstī.

„Ne katru dienu Jēkabpilī atklāj sešus miljonus vērtu objektu, tāpēc šis notikums ir zīmīgs pilsētas dzīvē. Pasākuma laikā uzzinājām, cik sarežģīti bija realizēt projektu un ne jau būvniecības darbu ziņā, bet gan dokumentu saskaņošanas un finansējuma iegūšanas ziņā. Priecē, ka Jēkabpilī arvien biežāk ekspluatācijā tiek nodoti lieli būvniecības objekti. Tiesa gan, pārsvarā pašvaldības projektos. Tāpēc šodien ir īpaši svētki, jo esam pasākumā, kur apjomīgu projektu realizējis vietējais uzņēmējs. Lai veicas un, lai ir veiksmīga sadarbība ar pašvaldību,” vēlēja Jānis Raščevskis.

Līdz šim SIA „Ošukalns” koksnes atlikumus daļēji izmantoja siltumapgādes vajadzībām un pāri palikušo pārdeva vietējā tirgū. Realizētais projekts visus uzņēmumā saražotās koksnes atlikumus ļaus pārstrādāt, tā samazinot saražotās produkcijas pašizmaksu, un uzlabot uzņēmuma konkurētspēju tirgū, vienlaikus saražojot elektroenerģiju un siltumenerģiju uzņēmuma un  Jēkabpils pilsētas siltumapgādes sistēmas vajadzībām.

Koģenerācijas termoelektrocentrāle ir pirmā Latvijā, kas strādā pēc sintētiskās eļļas noslēgtā iztvaikošanas cikla principa (ORC  - Organiskais Renkina cikls), nodrošinot videi draudzīgu enerģijas ražošanas procesu un otrā koģenerācijas stacija, kuras saražotā siltumenerģija tiks reāli izmantota.

Jaunās ražotnes kopējā jauda ir 6,7 megavati. Saražotās elektrības jauda 1,4 megavati, kas ir pietiekami, lai nodrošinātu apuveni 4000 mājsaimniecības, bet siltuma jauda 5,3 megavati, kas var nodrošināt ar siltumu ~ 2000 dzīvokļus. Iegūtā siltumenerģija tiks izmantota Jēkabpils pilsētas siltumapgādes sistēmai, kā arī uzņēmuma paša vajadzībām, bet elektroenerģija tiks pārdota “Latvenergo” tīklam.

Projekta realizācijai finansējumu 6 miljonu eiro apmērā piešķīra Latvijas Hipotēku un Zemes banka. ES fondi piesaistīti  49,5 % apmērā no kopējās projekta summas.

SIA “Ošukalns” dibināta 1993. gadā. Uzņēmuma pamatnodarbošanās ir mežsaimniecība un mežizstrāde, kokapstrāde un siltumenerģijas ražošana, ceļu būve un meliorācija, mazumtirdzniecība. Uzņēmumā tiek realizēts pilns ražošanas cikls no mežsaimniecības un mežizstrādes līdz gataviem saunas un interjera apdares materiāliem no apses un alkšņa koka.

Sandra Mikanovska 07.10.2011Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom